چین، تنها کشور در دنیا که همچنان سنگ ‌آهن تولید می‌کند.

نویسنده: آهنکده
۱۸ شهریور ۱۳۹۹

سنگ آهن ماده‌ای تاثیر گذار بر روی قیمت تمام شده فولاد و البته به صورت خام و اولیه بسیار پر اهمیت در صنعت فولادسازی است. رصد، بررسی و تحلیل قیمت این ماده همیشه از مهمترین کارها برای کارشناسان و فعالان این حوزه بوده است.

بر اساس نوشته‌ای منتشر شده توسط رسانه معتبر استیل بولتن، در بازه زمانی ژانویه تا ماه اوت سال ۲۰۲۰، نرخ سنگ آهن در کل دنیا به صورت میانگین ۳۴ درصد رشد کرد، به طوری که در پایان ماه اوت هر تن سنگ آهن در بازارهای جهانی با

قیمتی نزدیک بر ۱۲۵ دلار به فروش رفت که این عدد از ماه فوریه سال ۲۰۱۴ بی‌سابقه بوده است

از دلایل این وضعیت بی‌سابقه و رکورد شکنی در بازار می‌توان به رشد تقاضای فولاد توسط مشتریان مختلف و همچنین بالا رفتن نرخ رشد تولید آن اشاره کرد.

رسانه معتبر فایننشال تایمز در ارتباط با این مساله نوشت:« چین نقش بسیار مهمی در بازار استراتژیک فولاد دارد. این کشور که خود بزرگترین تولیدکننده فولاد است، در واردات و مصرف هم نقش پررنگی دارد.

به تازگی برنامه ریزی چین برای بالا بردن سرمایه گذاری در زیرساخت های صنعتی باعث شده است تا سیگنال بالا بودن تقاضا به بازار مخابره شود و این در حالی است که میزان تولید فولاد به دلیل شیوع ویروس کرونا رشد زیادی نخواهد کرد. و البته این مسئله به خودی خود باعث رشد قیمت سنگ آهن و فولاد می‌شود.»

استیل بولتن همچنین راجع به نمودار تغییرات قیمت سنگ آهن در سال جاری نوشت:« قیمت سنگ ‌‌آهن از اواسط جولای سال جاری رشد بسیار سریعی را تجربه کرد. حجم بالای نرخ رشد قیمت در این بازه زمانی به شکلی بوده که که ضمن برطرف شدن کاهش قیمت در اوایل امسال، توانست میانگین نرخ هشت ماهه سنگ آهن را نیز افزایش دهد. افزایش تقاضا از سمت و سوی چین در راستای تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجرای پروژه های زیرساختی از اصلی ترین دلایل رشد قیمت فولاد در ماههای اخیر است.

چین که بزرگترین و اصلی ترین تولید کننده فولاد در جهان است، در شش ماهه نخست امسال نزدیک بر۶۰ درصد فولاد دنیا را تولید کرد. تولید صنعتی شرکت های  فولاد در این کشور در شرایطی انجام شده است که اکثر کشورهای دنیا درگیر بحران کرونا هستند و واحدهای صنعتی آن ها به خصوص در زمینه فولاد تعطیل است ولی شرکت های فولادسازی چین با حداکثر ظرفیت در حال کار هستند.

بررسی و تحلیل وضعیت تولید فولاد در ماه های گذشته می تواند شرایط حال حاضر بازار را بهتر نشان دهد. بر اساس این گزارش در ماه جولای ۲۰۲۰ چین در حدود ۶۱ درصد از کل فولاد تولیدی در دنیا را تولید کرد و با اینکه تولید فولاد در این بازه زمانی در دنیا با کاهشی ۲.۹ درصدی همراه بود، چین حداقل نزدیک ۹ درصد  پیشرفت در زمینه رشد فولاد را تجربه کرد. در بازه زمانی هفت ماه اول ۲۰۲۰ حجم تولید فولاد در دنیا ۵.۳ درصد کاهش یافت ولی برعکس چین در همین بازه زمانی رشد ۲.۸ درصدی تولید را تجربه کرد. همچنین در جولای سال جاری  چین حجم واردات سنگ آهن خود را به  ۱۱۲.۶۵ رساند که ۲۴ درصد نسبت به سال قبل بیشتر بود. در هفت ماه اول امسال این کشور آسیایی ۶۵۹.۶ میلیون تن سنگ آهن وارد کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۸ درصد بیشتر بود.

بر اساس این آمار بالا رفتن تولید فولاد و همچنین افزایش واردات سنگ آهن در این کشور، محرکه اصلی رشد بازار بوده است. محرکه ای که تا زمان حرکت می تواند صنعت را تحت کنترل داشته باشد و زمانی که متوقف شود، کل صنعت را با بحران روبرو خواهد کرد.

یاهو فاینانس در مطلبی در راستای رشد تقاضای فولاد و نرخ این محصولات صنعتی نوشت: «چین به نظر می رسد که از روزهای بحرانی در حال خروج است. مدت زمانی که اقتصاد این کشور به علت شیوع کرونا و تعطیل شدن فعالیتهای اقتصادی پس از نزدیک بیست سال درگیر رکود شد رو به اتمام است و در فصل دوم این کشور در شرایطی رشد کرد که دیگر کشورهای دنیا همچنان درگیر بحران بودند.»

طبق این نوشته پیش بینی می شود در سال جاری نیاز فولاد در چین حدود یک درصد نسبت به سال قبل رشد کند در شرایطی که دیگر کشورهای دنیا افت تقاضا را تجربه خواهند کرد. این شرایط باعث می شود تا درخواست برای سنگ آهن هم روند افزایشی داشته باشد. رشد تقاضا برای فولاد و سنگ آهن در چین تا انتهای سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍