چشم انداز فولاد  در ۱۴۰۴

نویسنده: آهنکده
۲۰ مهر ۱۳۹۹

به گزارش آهن کده در اخبار بازار فولاد، عضو هیئت مدیره انجمن فولاد بیان کرد: با توجه به شرایط  کنونی صنعت فولاد، نباید تصمیم های سریع اتخاذ شود تا شوک ناگهانی به کل بازار وارد شود و این موقعیتی است که وزارت صمت همکاری بیشتر با سندیکا و انجمن فولاد را ایجاد کند و نظرات آن ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رضا شهرستانی بیان کرد: چشم انداز ۱۴۰۴ لزوما باید در برنامه های وزارت صمت قرار داشته باشد. به همین دلیل از هم اکنون باید به طوری برنامه ریزی کرد تا پایان زمان باقی مانده از دولت، به اهداف مشخص شده برسیم و باید اضافه کرد که ۹ ماه باقی مانده از دولت کنونی، زمان محدودی برای ایجاد تغییرات نمی باشد. او همچنین با اشاره به نبود تعادل و توازن چرخه تولید فولاد گفت: در همین ۹ ماه می توان نقص هایی را که در چرخه و روند فولاد موجود است، از بین برد تا هماهنگی در زنجیره صورت بگیرد و بر طبق مشکلات  وضع موجود تصمیم گیری شود.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد در ادامه بیان کرد: وزارت خانه باید به عرضه کنندگان و مصرف کنندگان اجازه دهد تا آنها میزان عرضه و تقاضا را تعیین کنند زیرا عرضه دستوری و مرتبط کردن صادرات به بورس کالا  می تواند یک اشتباه بزرگ باشد و باید راهی را که در طی یک سال ونیم گذشته رفته ایم، تغییر دهیم.

شهرستانی درباره بازار آزاد فولاد، افزود: معضل بازار در این می باشد که وقتی قیمت محصولات را کاهش و یا معاملات را در بورس کالا باطل می کنند، اختلاف قیمت بین بورس و بازار آزاد خصوصا در قسمت ورق بسیار زیاد می شود که این اختلاف قیمت ها یک رانت را در بازار فولاد بوجود می آورد. زیرا بعضی از افراد محصولات را در بورس خریداری می کنند و محصولات را در بازار آزاد به فروش می گذارند.

 همچنین وی اضافه کرد: عرضه ها باید آزاد باشند و با فاصله از دستور انجام شوند تا مصرف کنندگان واقعی تمایل به خرید از این محصولات داشته باشند و همچنین اختلاف قیمت ها لزوما بین فروشنده، تولیدکننده و مصرف کننده نهایی از حذف شود.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد همچنین درباره تاثیر تغییرات قیمت ارز روی محصولات فولادی گفت: بر اساس اینکه قیمت دلار در کانال ۳۰ هزار تومانی تغییر می کند، نیاز شدیدی به ارز احساس می شود. در این راستا  باید صادرات محصولات فولادی را به عنوان اولویت اول در نظر بگیریم.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍