هیچ چیز جلوی رشدتولید فولاد ایران را نتوانست بگیرد، حتی کرونا

نویسنده: آهنکده
۲۱ مرداد ۱۳۹۹

بررسی روند رشد آهن اسفنجی و فولاد خام ایران در ۴ ماه‌ی ابتدایی سال ۹۹

در چهار ماه ابتدایی سال جاری، حجم تولید محصولات فولادی شرکت‌های قدرتمند ایران به طور صعودی افزایش یافته است. طبق گزارش‌های منتشر شده، میزان تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و همچنین فولاد خام به ترتیب یک، دو، یازده و هشت درصد افزایش داشته است.
طبق گزارش روابط عمومی ایمیدرو، از آغاز سال ۹۹ تا پایان تیر ماه ۹۹ حجم تولید کنسانتره و گندله به ترتیب به بیشتر از ۱۶ و ۱۴ میلیون تن رسید. از سمت دیگر حجم تولید آهن اسفنجی و فولاد خام نیز از ۱۰.۵ و ۷.۴ میلیون تن عبور کرده که این مسیر نیز نشان دهنده‌ی رشد ۱۲ درصدی تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ است.
شرکت میدکو با درصد رشد ۶۷ درصدی و سناباد با ۳۳ درصد و چادرملو با ۲۷ درصد بیشترین حجم میزان تولید را در بین شرکت های بزرگ داشته اند. و همچنین جالب توجه است که تولید کنسانتره آهن بیشتر از ۴ میلیون و ۱۳۰هزار تن بوده است.
حجم تولید گندله شرکت‌های قدرتمند نیز با ۴ درصد رشد همراه بوده است که در بین این شرکت ها، شرکت‌های فولاد خراسان و میدکو به ترتیب با سی و شش و بیست و یک درصد رشد، توانسته اند بیشترین سهم تولید این نوع از محصول را به خود اختصاص دهند.
تولید آهن اسفنجی تنها در تیر ماه به میزان ۲ میلیون ۳۶۹ هزار و ۴۴۷تن بوده که به نسبت سال گذشته رشد شش درصدی را نشان می‌دهد که این نیز یک رکورد برای گروه آهن اسفنجی است.

در بین این مجموعه‌ها، شرکت‌های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه به ترتیب با رشد ۱۷ و ۵ درصدی، رتبه‌ی یک و دو میزان تولید گروه آهن اسفنجی را داشته‌اند.
این شرکت‌های قدرتمند و بزرگ در تیر ماه سال ۹۹ در تولید شمش نیز مسیر خوبی را طی کرده‌اند و با افزایش تولید تا ۸۱۵ هزار تن شمش فولاد رشد ۸ درصدی برای گروه شمش را بوجود آورده‌اند.

در ادامه‌ی این بررسی‌ها در قسمت معدن و محصولات معدنی، مقدار ۱۰ میلیون و ۵۸۳هزار و۳۶۴ تن آهن اسفنجی از شروع سال ۹۹ تا پایان تیر ماه سال جاری تولید شده است که این حجم از تولید، ۱۱ درصد رشد را به نسبت سال گذشته یعنی سال ۹۸ نشان می‌دهد.
درمجموع مجتمع فولاد مبارکه با دو میلیون و ۶۴۸ هزار و ۶۶۸ تن تولید و رشد سه‌درصدی در این مدت، در مقایسه با چهار ماهه سال گذشته، بهترین عملکرد را در میان رقبای خود داشت. فولاد مبارکه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های ورق‌های فولادی سیاه، روغنی و گالوانیزه در کشور است. همچنین مجتمع فولاد خوزستان با میزان تولید یک‌میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۷۳ تن انواع محصولات فولادی و ثبت رشد ۱۶ درصدی و شرکت چادرملو نیز با افزایش تولید خود به میزان ۵۵۹ هزار و ۶۲۲ تن و رشد ۱۷ درصدی در مکان‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍