مواد اولیه اکتشافی و چشم انداز روشن آن

نویسنده: آهنکده
۱۷ مهر ۱۳۹۹

به گزارش آهن کده در اخبار امروز، با توجه به رشد مثبت اکتشافات، در حال حاضر دغدغه جدی  برای مهیا کردن سنگ‌آهن چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد وجود ندارد و در رابطه با این موضوع حفاری در اعماق یکی از هدف های اساسی می باشد. اگرچه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با تمام شدن ذخایر سنگ‌آهن وجود دارد، اما متخصصان درستی  گزارشات انجام شده در این مدت  را با کشف معادن جدید مورد تایید می دانند.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه برای رسیدن به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، سرمایه گذاری در مقیاس ۵ میلیون یورو الزامی است. همچنین او  اضافه کرد: این رقم سرمایه را می توان از محل منابع صنایع معدنی تامین کرد و با توجه به توسعه اکتشافات به‌طور قطعی رسیدن به این هدف زودتر از زمان تعیین شده (سال ۱۴۰۴)  ممکن است محقق ‌شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که  این حوزه دارد، این سهم در بخش اقتصاد کشور باید رشد کند. همچنین سخنان او در بیست و دومین سمپوزیوم فولاد این گونه بود: با اکتشافات جدید، در مناطق ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ‌آهن به علاوه ذخایری در منطقه های آباده جازموریان و بهرام گور نیز دسترسی پیدا کرده ایم.

اگرچه گزارش‌ها نشان میدهد که ذخایر در وضعیت فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام  خواهد رسید ولی با توجه به شناسایی ظرفیت‌های جدید که نتیجه رشد عملیات اکتشافات ایمیدرو می باشد (اکتشاف در وسعت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در مدت  سال‌های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر قابل توجهی شناسایی شده است. درحالیکه برای توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکارانی که  حفاری انجام میدهند در کشور کم می باشد و مسئولان در تلاشند تا برای برطرف کردن این مسئله، به کارخانه ها و شرکت های مرتبط با تامین ماشین‌آلات مورد نیاز رسیدگی بیشتری بکنند. رئیس هیات عامل ایمیدرو با توجه به اقدامات اجرایی معدنی‌ها در ثبات بازار بورس بیان کرد: بازارگردانی در بورس وابسته به اقدامات شرکت‌های معدنی شده است و از صنایع معدنی برای پشتیبانی  از دارایی ۶۰ میلیون نفر فعال در بازار بورس قدردان خواهم بود.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍