علل تغییرات قیمت بازار آهن

نویسنده: آهنکده
۲۰ مهر ۱۳۹۹

به گزارش آهن کده با توجه به اخبار بازار آهن، اختلاف قیمت در بازار آهن به دلایل مختلفی رخ میدهد، بعضی از آنها به دلیل مشکلات داخلی و برخی دیگر به دلیل وضعیت جهانی و اتفاقاتی که در جهان امروز اتفاق می افتد می باشد  و  در بیشتر حالات کنترل آنها مشکل می باشد. بر اساس این موضوع به تعدادی از مواردی که باعث سیر صعودی قیمت آهن آلات می شوند را ذکر خواهیم کرد. یکی از بارزترین دلایل زیاد شدن قیمت آهن آلات کاهش واردات به کشور است. کاهش واردات می تواند می تواند موجب شود تا فروشندگان آهن برای فروش بیشتر آهن ها احتیاط بیشتری بکنند تا در صورت کمبود و خالی شدن انبارها برای  جایگزینی مجدد و تامین  نیاز آهن را بتوانند مدیریت کنند. در همین راستا مسلما میزان عرضه از تقاضا کمتر خواهد بود و آهن  با قیمت بیشتری به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

سیر صعودی قیمت ارز یکی از مواردی است که طی مدت اخیر بسیار قیمت آهن را تحت تاثیر قرار داده است، نوسانات و تغییرات شدید ارز می تواند  شوک های زیادی به بازار وارد کند و شرایط خرید و فروش در بازار را به هم بزند، به صورتی که واردات مواد اولیه فولاد  که وارد می شود با نرخ ارز نیمایی محاسبه می گردد و از این رو می تواند تاثیرات زیادی بر بازار بگذارد.

در این راستا طی ماه‌ های اخیر با توجه به زیاد شدن نرخ ارز و عرضه‌های غیرمعقول در بازار بورس قیمت آهن آلات روند صعودی بسیار قابل توجهی  داشته است. از این رو افراد متعددی به تلاش سود مضاعف مبادرت به خرید محصولاتی از قبیل محصولات فولادی و یا احتکار آنها می کنند، انبار محصولات موجب کاهش شدید کالا در بازار شده و می‌تواند تاثیرات قابل متوجهی در صعود قیمت پروفیل، ورق، لوله و… داشته باشد. در این صورت تولیدات این صنایع افزایش زیاد می شود، بخش بزرگی از تولیدات کارخانه‌ های آهن و فولاد مستقیما وارد کارخانه ‌هایی  از قبیل تولید خودرو و لوازم خانگی میگردد.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍