سرنوشت دلار در هاله‌ای از ابهام یا واقعیت

نویسنده: آهنکده
۰۷ مهر ۱۳۹۹

با وجود اعمال سازوکارهای کاهشی، حداقل قیمت دلار در روز شنبه به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. چنین پیش‌آمدی از دید برخی حاکی از وجود احتمال افزایش قیمت داشت در حالی که طیفی دیگر از کارشناسان بر این عقیده‌اند که اگر در چند روز پیش رو قیمت دلار وارد کانال ۲۹هزار تومان نشود فروش آن روندی صعودی خواهد گرفت.

به بیانی دیگر اگر خریداران این ارز اطمینان خود را نسبت به افزایش پایدار قیمت آن از دست بدهند رو به فروش خواهند آورد. نظر چند تن از متخصصین بازار در این رابطه را مرور می‌کنیم:

گروه اول بر این عقیده‌اند که اگر قیمت دلار به کمتر از ۲۸ هزار و  تومان۵۰۰ سقوط نکند نشانه‌ای از تثبیت حداقل قیمت است. در این صورت اهالی بازار می‌توانند با قطعیت بیشتری به روند خرید دلار بازگردند. نکتهٔ‌ مهم این است که احتمال متضرر شدن برای همهٔ فعالین بازار افزایش یافته و منجر به محتاط شدن این قشر گردیده است.

به علت بی‌ثباتی بازار، غالب تاجرین در این عرصه ترجیح بر معاملاتی دارند که درصد خطر کمتری در کوتاه مدت داشته باشد. به مفهومی دیگر اگر قیمت از کانال مشخصی (مثلا بازه‌ای هزار تومانی برای خرید و فروش) خارج شود، معامله‌گران تمایل به خروج دوباره از بازار با منفعت و زیان اندک خواهند داشت.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍