سازماندهی قیمت ها با عرضه و تقاضا

نویسنده: آهنکده
۰۵ مهر ۱۳۹۹

تحلیلگران و اقتصاددانان بسیار زیادی معتقدند که یکی از بهترین راه حل هایی که مشکلات اقتصادی کشور را می تواند کمتر یا برطرف کند ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آنهاست. در این راستا قیمت کالاها بر اساس  میزان عرضه و تقاضا مشخص می شود و با توجه به آن تولیدکنندگان برای افزایش کیفی محصولاتشان و ماندگاری در فضای رقابتی بازار تلاش می کنند تا کیفیت محصولات بالا و قیمت آنها کاهش داشته باشند. در همین حین باید افزود در شرایطی که اقتصاد آزاد است بسیار شفاف عمل می کند.

تقریبا اکثر تولید کنندگان در بخش واردات و صادرات به این که دولت نباید در بازار دخالت داشته باشند، اتفاق نظر دارند. این اتفاق می تواند از رانت جلوگیری و شرایط را بهبود بخشد.

مدیرعامل شرکت هفت الماس، ایزدپناه در مورد مشکلات صنعت فولاد به خبرنگاران می گوید: بر طبق اصل ۴۶ و ۴۷ قانون اساسی هرکس مالک کسب و کار خویش است و نمی تواند به عنوان مالکیت نسبت به کسب و کار را از دیگری بگیرد. درحالیکه در شرایط امروز با توجه به فرآیند قیمت گذاری ها ستاد تنظیم بازار در قسمت فولاد این اصول اولیه رعایت نمی شود. همچنین وی معتقد است از مشخصه های بازار سالم قیمت ها باید منطقی و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و از سوی دیگر برای فروشنده و خریدار شفاف و مشخص باشد. به علاوه حق فروش کالا باید به مالک داده شود در صورتی که این وضعیت در بازار فولاد وجود ندارد. درحالیکه در وضعیت فعلی نه تنها انحصارگرایی در بخش فروش وجود ندارد، بلکه همه افراد نمی توانند به هر اندازه که می خواهند خرید انجام دهند.

در نتیجه این شرایط ذکر شده شاهد سرکوب تقاضا شده تا فضای بازار به سمت کوپنی شدن پیش می روند به طوری که خرید و فروش این کوپن ها در بازار فولاد اتفاق می افتد.

نمی توان این نکته را نادیده گرفت که باید از ابزارهایی مانند چک، اعتبار اسنادی و .. در فضای بازار استفاده شود. پرداخت فقط به صورت پیش فروش و یا به صورت نقدی ممکن است به بازار آسیب های جدی بزند و ما در وضعیت حاضر اوراق بهادار و یا ابزار مشتقه در صنعت فولاد نداریم.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍