روند صعودی جدید قیمت آهن

نویسنده: آهنکده
۲۱ مهر ۱۳۹۹

به تحلیل آهن کده از شرایط فعلی بازار آهن، پیش بینی می شود بازار در مواجه با اخبار انتشار یافته در رابطه با مشخص کردن روش قیمت‌گذاری جدید برای محصولات فولادی در روزهای آینده واکنش هایی را از خود منعکس می کند. در این راستا متخصصین بر این باورند که اعضای اصلی انجمن فولاد و همچنین مسئولین ارشد وزارت صمت به عنوان  کسانی که متولیان اصلی بازار فولاد کشور شناخته می شوند، تصمیم دارند که با تغییر اساسی روش تعیین شمش، قدمی مهم در جهت کاهش تاثیرات نوسانات ارزی بر قیمت محصولات مختلف فولادی در بازار آزاد بردارند.

در بررسی اولیه از نقص های موجود در این تصمیم‌گیری، می‌توان به پیش‌بینی نشدن وضع قوانین در جهت نظارت دقیق بر اجرای این مصوبه، بخصوص در حوزه عرضه کامل شمش و مقاطع طویل در بازار بورس، بی‌نظارتی به تعیین تکلیف ورق، قوطی و پروفیل و انواع محصولات مرتبط به آن بخش از چرخه فولاد و احتمال کاهش ارزش سهام شرکت‌های فولادی در بازار بورس در صورتی که این مصوبه اجرا شود اشاره کرد. در همین راستا بعضی از کارشناسان حوزه فولاد بر این باوردند که در شرایطی که اجرای این مصوبه که هنوز درباره صحت آن شک و تردید وجود دارد، نحوه قیمت‌گذاری محصولات فولادی بیش از پیش دستوری می شود و این موضوع می‌تواند رانت مضاعفی را در بازار فولاد بوجود آورد.

هر تصمیم اجرایی که بتواند در وضعیت حساس فعلی تاثیر نوسانات ارزی را بر قیمت محصولات فولادی را کمتر بکند، به صورتی که رفع نقص ها و شک و شبهه های موجود در آن، بتواند اثرات مثبتی را در بازار آهن و فولاد بوجود آورد. درحالیکه به نظر می آید مدتی است با موج افزایشی قیمت ارز قیمت مقاطع فولادی و محصولات پرمصرف در رابطه با صنعت فولاد در صنایع مرتبط  با ساختمان، تولید خودرو، لوازم خانگی و … فقط به دلار وابسته است. متاسفانه این مدت بعضی پیش‌بینی‌ها از افزایش بیشتر قیمت دلار در ماه‌های آتی حتی در صورت برنده شدن جو بایدن در انتخابات آمریکا می باشد، بنابراین چه بهتر که مسئولین هر چه زودتر روند قیمت‌گذاری محصولات فولادی را از  وابستگی به معضلات دلاری کاهش دهند.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍