تفاوت اسکلت بتنی با اسکلت فلزی در ساختمان‌سازی

نویسنده: آهنکده
۲۱ مهر ۱۳۹۹

برای مهندسین، انتخاب بین اسکلت فلزی و بتنی بستگی به نیاز ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه، رطوبت و بارندگی، میزان زلزله خیز بودن، هزینه پروژه و گاهی مصالح موجود در بازار خواهد داشت. در این مقاله قصد بررسی اسکلت فلزی و اسکلت بتنی در ساخت سازه را داریم و می‌خواهیم معایب و مزایای این دو اسکلت را بر شماریم.  با آهن‌کده همراه باشید تا متوجه شوید کدام اسکلت برای کار عمرانی شما مناسب‌تر خواهد بود.

اسکلت بتنی

در صورتی که در ساخت تیرها، ستون‌ها، سقف، ستون پله و فونداسیون یک سازه از بتن، سیمان، میلگرد و ماسه در ترکیب با یکدیگر استفاده شود، اسکلت آن ساختمان بتنی است. در واقع این مدل اسکلت در چند مرحله ساخته می‌شود و لایه بیرونی ظاهری بتنی خواهد داشت.

اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در واقع اسکلت فولادی است. اسکلت‌بندی فلزی از دو طریق میسر می‌شود: یکی ساختِ سازه با استفاده از پرچ، پیچ و مهره برای اتصال فولاد، و دیگری اتصالِ اسکلت با استفاده از عملیات جوشکاری. چهارچوب، ستون و درگاهی‌های این سازه‌ها نیز از فولاد ساخته می‌شود. اسکلت فولادی توانایی تحمل انواع بار و فشار را دارد.

مزیت اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی

  • مهم‌ترین مزیت اسکلت بتنی مقاومت بیشتر در برابر فشار مستقیم است.
  • مقاومت در برابر آتش‌سوزی و حرارتِ بالا از دیگر مزیت‌های این اسکلت‌بندی است.
  • هزینه اجرایی کم‌تری در مقابل استفاده از اسکلت فلزی دارد.
  • عملیات ساخت اسکلت و پرداخت هزینه‌ی مربوط به آن در چند نوبت انجام خواهد شد.
مزیت اسکلت فلزی در مقابل اسکلت بتنی
  • اسکلت فلزی وزنِ کم‌تری نسبت به اسکلت بتنی دارد.
  • تحمل بیشتر نیروهای کششی نسبت به اسکلت بتنی دارد.
  • امکانِ صرفه جویی در مصالح اولیه برای ساخت اسکلت فلزی وجود دارد.
  • سرعت اجرایی بیش‌تری نسبت به اسکلت بتنی دارد.
  • مساحت کم‌تری نسبت به اسکلت بتنی اشغال می‌کند.
  • امکان بازیافت کامل اسکلت فلزی وجود دارد.

بررسی تفاوتهای اسکلت فلزی با اسکلت بتنی

مقاومت در برابر زلزله

در این گزینه می‌توان گفت که اسکلت بتنی و فلزی با یکدیگر اشتراک دارند، آن هم به این دلیل که هر دو اسکلت قابلیت ضد‌زلزله شدن را دارند. لازم به ذکر است که اسکلت بتنی به دلیل داشتن وزنِ بیش‌تر، نیروی بیش‌تری را نیز می‌تواند تحمل کند.

طول عمر

طول عمر بتن در اسکلت بتنی به مقداری مشخص، و کم‌تر از اسکلت فلزی است. در واقع بتن با گذشت زمان دچار افت در بافت و ترکیبش می‌شود و این امر باعث می‌شود در برابر زلزله مفاومت کم‌تری در طولِ زمان داشته باشد، این مشکلات در اسکلت فلزی وجود ندارد.

دقت در محاسبه

در محاسبه اسکلت فلزی باید دقت بیش‌تری انجام داد. اسکلت بتنی بر خلاف اسکلت فلزی خاصیت ارتجاعی دارد و از عوامل محیطی مختلف تاثیر می‌گیرد و این دلیلی می‌شود برای صرفِ زمان بیشتر در طراحی اسکلت و میزانِ دقیق خرید مصالح.

زمان ساخت اسکلت

ساخت اسکلت فلزی به دلیل این‌که ا‌مکان ساخت هم‌زمان طبقات در آ‌ن وجود دارد، زمان کم‌تری در بر خواهد داشت. اگر قسمت‌هایی از اسکلت فلزی در کارخانه ساخته شوند و در پروژه نصب شوند نیز، در زمانِ ساخت اسکلت صرفه جویی بیش‌تری انجام می‌شود. ساخت اسکلت بتنی به صورت طبقه طبقه است و زمان بیش‌تری را می‌طلبد.

مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی

در مزیت‌های اسکلت بتنی اشاره کردیم که از مقاومت بیشتری در برابر آتش و حرارت نسبت به اسکلت فلزی برخوردار است. اسکلت‌های فلزی را نیز می‌توان در برابر آتش با روش‌های کوناگون مقاوم کرد اما این شیوه‌ها اغلب از هرینه‌های بالایی برخوردار است.

تفاوت در هزینه ساخت و نوع پرداخت

اسکلت بتنی مرحله به مرحله ساخته می‌شود و هر بار با یکی از مصالح ساختمانی. این به معنای آن است که کارفرما یا سرمایه گذار یک بار پول میلگرد می‌دهد و تا ساخت این قسمت فرصت دارند منابع مالی جهت خرید بتن یا یکی دیگر از مصالح را فراهم کند. اما در اسکلت فلزی شما در فاصله بسیار کم‌تری مجبور به پرداخت تمام هزینه‌ها هستید و این به دلیل سرعت بالای ساخت اسکلت فولادی است.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍