بورس و فولاد از نگاه آهنکده

نویسنده: آهنکده
۱۲ مرداد ۱۳۹۹

۱شنبه ۱۲ مرداد وضعیت بورس و فولاد چگونه بود؟

به گزارش آهنکده امروز در بورس تهران ، وضعیت فولاد و شرکت‌های فولادی به نسبت هفته‌ی گذشته و تاثیر خبرهای ضد و نقیض هفته‌ی گذشته، وضعیتی نسبتا خوب را تجربه کرد که با دو اتفاق مهم نیز همراه بود. و در مجموع می‌توان گفت معمالات امروز، روند صعودی جدید فولاد را تاکیید کرد. به علاوه یکی از مهم‌ترین شرکت‌های خصوصی حوزه فولاد نیز وارد بورس تهران شد.

بورس تهران ابرکانال ۲ میلیون واحدی را رد کرد.

شاخص کل بورس امروز با رشد بیش از ۴۹ هزار واحدی، برای نخستین بار وارد کانال ۲ میلیون واحدی شد و از یک آستانه روانی حساس عبور کرد. تثبیت شاخص کل بالای دو میلیون، جبهه تقاضا برای سهام را تقویت خواهد کرد و به شکل‌گیری یک موج صعودی دیگر در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

تعداد قابل توجهی از نمادهای فولادی و سنگ آهنی، امروز معاملات خود را در بخش منفی دامنه نوسان به پایان بردند. نماد فولاد مبارکه اما در معاملات امروز قدرت خود را به رخ کشید. فولاد که این هفته به مجمع می‌رود، دیروز و امروز معاملات بسیار مثبتی را تجربه کرد و خروج لیدرِ فولادیِ بازار از روند اصلاحی، با معاملات امروز تایید شد. نماد فولاد علاوه بر تأثیر مثبت در رکوردشکنی تاریخی بورس، ۸۸۶ میلیارد تومان در مثبت‌های بالا (معادل ۴۱۳ میلیون سهم) خرید و فروش شد.  معاملات نمادهای فولادی و سنگ آهنی را در جدول زیر ببینید.

معاملات امروز ۱۲ مرداد، روند صعودی جدید فولاد را تأیید کرد

بزرگ‌ترین شرکت فولادی بخش خصوصی، وارد بورس می‌شود

▪️بابک علیزاد شهیر، مدیرعامل هلدینگ مجتمع فولاد صنعت بناب، اظهار داشت: مجتمع فولاد صنعت بناب به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت فولادی بخش خصوصی کشور با ظرفیت ذوب ۶۰۰ هزار تنی در سال و ظرفیت نورد بیش از دو میلیون تنی در سال، با اصلاح ساختار مالی، برنامه‌ریزی برای ورود به بورس را آغاز کرده و ابتدا شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ در بورس پذیرش می‌شوند و سپس نماد خود هلدینگ نیز در سال ۱۴۰۰ در بازار سرمایه درج نماد خواهد شد.  همچنین برنامه داریم، کارکنان را در سود شریک کنیم.

علیزاد شهیر، با اشاره به فرصت‌های صادراتی ایران در خاورمیانه عنوان کرد: بازار بزرگی در همسایگی ما وجود دارد که فرصت استثنایی برای صنعت فولاد ما محسوب می‌شود. ما می‌توانیم به دو کشور سوریه و عراق، صادرات محصولات فولادی در حجم‌های سنگین داشته باشیم. تنها برای بازسازی سوریه ۸۰۰ میلیارد دلار باید هزینه شود و بازسازی زیرساخت‌های این کشور، می‌تواند فرصت بزرگی را در اختیار صنعت فولاد ما قرار دهد.

اما همچنان عدم ورود شمش فولاد به بورس کالا، تنش را بالا نگه داشته است و بازار فولاد به میزان زیادی نیازمند ورود شمش فولاد به بورس کالا به منظور متعادل شدن شرایط بازار فولاد است.

 

 

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍