انتظار برای پایان این ۸ ساختمان زیبا تا پایان ۲۰۲۰

نویسنده: آهنکده
۱۱ مهر ۱۳۹۹

سال ۲۰۱۹ برای دنیای طراحی و معماری سالی پر از مصیبت محسوب می‌شود. معمار تکرار نشدنی آمریکایی – چینی، آی.اِم. پِی (Ieoh Ming Pei) در ماه می ۲۰۱۹ در سن ۱۰۲ سالکی درگذشت. همان‌طور که می‌دانید وی طراح هرمِ موزه لوورِ پاریس، موزه سُژو، موزه هنر اسلامی و بسیاری از بناهای مثال زدنی دیگر در سراسر جهان است.

درست سه ماه بعد از این واقعه سزار پلی، معمار مشهور آرژانتینی در ۸۳ سالگی درگذشت و از همه مهم‌تر وقوع آتش سوزی در کلیسای جامع نوتردام در عرض چند دقیقه که سعی در نابودی تاریخی چند صد ساله داشت. با تمام این اوصاف دنیای معماری و ساخت و ساز بناهای عجیب، زیبا و نفس‌گیر با سرعتی بسیار بالا رو به رشد است. با توجه به ظهور معماران خلاقی مانند زاها حدید در عصر جدید، می‌توانیم به جرات بگوییم می‌بایست آماده رونمایی از ساختمان‌هایی باشیم که حقیقتاً ساختِ آن‌ها درگذشته‌ای نه چندان دور غیر قابل باور بود. با وجود گستردگی پروژه‌های عظیم ساختمانی در سال ۲۰۲۰، قصدِ بررسی ۸ بنایی که تا پایان امسال ساخت آن‌ها کامل و به بهره‌برداری می‌رسند را داریم.

۱- برج اُپوس توسط زاها حدید – دبی، امارات

کشور امارات و به خصوص شهر دبی، به زمین بازی معمارانی مشهور است که علاقه به پیاده کردن ایده‌هایی منحصر به فرد و دیوانه‌وار دارند. زاها حدید معمار انگلیسی – عراقی در سال ۲۰۱۶ از این دنیا رفت، اما میراث او توسط شرکتی که نام او را یدک می‌کشد پا برجاست، گروه معماری زاها حدید (ZHA). اگر مایل به توضیح اُپوس (Opus) به عنوان یک ساختمان باشیم، باید این‌طور توصیف شود : دارای یک هتل، ۱۲ رستوران، یک بار در پشت بام و ۱۶۸۰۰ متر مربع فضای تجاری – اداری. اما چیزی که این بنا را نفس‌گیر می‌کند سوراخ بزرگی است که در وسط سازه قرار دارد. اپوس از قرار گرفتن دو برج در پرسپکتیوی بی نظیر تشکیل شده است.

۲- برجِ پارک مرکزی توسط آدرین اسمیت + گورردون گیل – نیویورک، آمریکا

یکی از جنبه‌های هویتی شهر نیویورک برج‌ها و آسمان‌خراش‌های بی‌نظیرش است. اسمیت و گیل از طراحان مشهور شیکاگو هستند و با ساختِ آسمان‌خراش‌های بسیار بلند بیگانه نیستند. برج خلیفه در دبی و برج پادشاهی عربستان به عنوان دو سازه مشهور این دو طراح شناخته می‌شوند.

برج پارک مرکزی (Centeral Park Tower) دومین ساختمان بلند آمریکا و نیم‌کره غربی زمین خواهد بود. با ۴۷۲ متر ارتفاع، بلندترین ساختمان مسکونی جهان لقب خواهد گرفت و در کل پانزدهمین بنای بلند جهان خواهد شد. برج پارک مرکزی به جمع دیگر سازه‌های شهر نیویورک که از دید مسافرانِ زمینی و هوایی نمی‌توانند پنهان بمانند، اضافه خواهد شد.

برج پارک مرکزی (Centeral Park Tower) دومین ساختمان بلند آمریکا و نیم‌کره غربی زمین خواهد بود. با ۴۷۲ متر ارتفاع، بلندترین ساختمان مسکونی جهان لقب خواهد گرفت

۳- ساختمان یونیک توسط گروه معماری مَد – پاریس، فرانسه

پاریس به عنوان یکی از شهرهای میراث‌دارِ معماری کلاسیک در جهان شناخته می‌شود، البته این قضیه بعد از به اتمام رسیدن ساختمان یونیک (Unic) کم رنگ خواهد شد. این بنا یک ساختمان مسکونی در نزدیکیِ پارک مارتین لوتر کینگ، در پاریس خواهد بود و توسط گروه چینی معماری مَد اجرا خواهد شد. یونیک دارای ۱۳ طبقه و چشم‌اندازی زیبا به پاریس و برج ایفل است. یونیک اولین پروژه ساخت مسکونی چینی‌ها در اروپا است، اما به طور حتم آخرین نخواهد بود.

این بنا یک ساختمان مسکونی در نزدیکیِ پارک مارتین لوتر کینگ، در پاریس خواهد بود

۴- موزه اِم پلاس توسط هرزوگ + دو مِئورون – کُوْلون، هنگ‌ کنگ

شرکت معماری هرزوگ و دو مِئورون در اواخر دهه ۷۰ میلادی در شهر بازل سوییس تاسیس و تاکنون ساختمان‌های فوق‌العاده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان به جا گذاشته‌اند. موزه اِم پلاس (M+) ترکیبی از هنر بصری، طراحی و معماری است و شبیه به هیچ یک از موزه‌های دنیا نخواهد بود. بیشتر جاذبه‌ها در بخش بیرونی ساختمان قابل مشاهده است، به عنوان مثال چراغ‌های LED که بر روی بنا وجود دارد و آثار به نمایش گذاشته درون موزه را به افراد بیرون از ساختمان نیز نشان می‌دهد. ساختمان موزه تا ۲۰۲۰ ساخته می‌شود اما در سال ۲۰۲۱ به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.

۵- حیاط مهدکودک توسط گروه معماری مَد – پکن، چین

حیاط مهدکودک (Courtyard Kindergarten) تلفیقی فوق‌العاده زیبا از معماری مدرن و قدیم است. حیاط و باغ اصلی ساخته شده در این منطقه مربوط به سال ۱۷۲۵ میلادی است و در سال ۲۰۲۰ گروه معماری مَد، سعی در ساخت یک زمین بازی بزرگ برای بچه‌ها و محلی برای گشت و گذار و استراحت خانواده‌ها خواهد داشت. این پارک یا اصطلاحاً حیاط، گنجایش بازی  و گشت و گذارِ بیش از ۴۰۰ کودک را دارد.

۶- برج ویستا توسط استودیو گَنگ – شیکاگو، آمریکا

برج ویستا (Vista Tower) در امتداد رودخانه شیکاگو (شهر آسمان‌خراش‌ها) قرار دارد و توسط استودیو معماری گنگ طراحی شده است. ارتفاع این برج به ۳۶۵ متر می‌رسد و سومین آسمان‌خراش بلند شیکاگو خواهد بود. قسمت پایین بنا یک هتل وجود خواهد داشت و از طبقه ۱۳ تا ۹۳ همگی مسکونی خواهند بود. نمای بصری و مواجِ برج ویستا به گونه‌ای است که از دید هیچ رهگذری در شهر شیکاگو پنهان نخواهد ماند.

۷- موزه هنرهای زیبا توسط معماران استیون هُل – هیوستِن، آمریکا

موزه هنرهای ریبا شهر هیوستِن در تکزاس قدمتی بیش از یک قرن دارد اما در سال ۱۹۵۸ توسط مایز ون‌در روئه، دچار تغییراتی چشم‌گیر در بنای خود شد. رافائل مونِئو حدود نیم قرنِ بعد نیز قسمت‌هایی به این بنا اضافه کرد و سببِ جذابیت بیش از پیش‌اش شد. ساختمان کیندر به عنوان تازه‌ترین بخش موزه هنرهای زیبای هیوستن که توسط استیون هُل طراحی شده، در حال بازگشایی است. در این ساختمان فضاهای متعددی برای هنرمندان در نظر گرفته شده است. پوشش کیندر شیشه‌ای است و با فضای شیشه و استیل ون‌در روئه و حجمِ سنگی مونِئو در تکامل و تضادی چشم نواز به سر می‌برد.

۸- استادیوم ملی توسط کِنگو کوما – توکیو، ژاپن

در تابستانِ آینده ژاپن برگزار کننده المپیک و پارالمپیک، و همه نگاه‌ها به سمت این کشور علی‌الخصوص شهر توکیو خواهد بود. استادیوم ملی توکیو قرار است میزبان افتتاحیه و اختتامیه المپیک و پارالمپیک باشد. این استادیوم ۶۵۰۰۰ نفر گنجایش دارد و معماری آن با الهام از معابد دوره ادو در ژاپن توسط کنگو کامو انجام شده است. استادیوم جدید به جای استادیوم ملی قدیم ژاپن که مربوط به سال ۱۹۵۰ است، ساخته خواهد شد. لازم به ذکر است این استادیوم قرار بود به طرح زاها حدید ساخته شود، اما به دلیل ظاهر مدرن و هزینه گزاف مورد قبول واقع نشد و این امر مهم به کنگو کامو سپرده شد.

نمونه‌های بالا تنها مثال کوچکی از پروژه‌های عظیم و زیبای تحت ساخت بشر است. بسیاری از پروژه‌های ساختمان‌سازی دنیا در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تکمیل خواهند شد و سازه‌های بالا، آن‌هایی هستند که در پایان سالِ جاری میلادی به اتمام خواهند رسید.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍