اتصال مجتمع فولاد کویر به شبکه‌ی ریلی و افزایش ۴۳ درصدی صادرات آن

نویسنده: آهنکده
۰۷ مرداد ۱۳۹۹

اتصال مجتمع فولاد کویر به شبکه‌ی ریلی و افزایش ۴۳ درصدی صادرات آن

حمیدرضا خوروش رئیس هیات مدیره مجتمع فولاد کویر در مجمع عمومی سالیانه‌ی این مجتمع تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ با درایت رهبر انتقلاب به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شد و در این سال مجتمع فولاد کویر توانست به رشد قابل توجه ۳۶۳ درصدی دست پیدا کند. این رشد در راستای تحقق اهداف استراتژیک مجتمع و با تکیه بر توان تولید استاندارد روز دنیا و رقابت‌پذیری محصولات مجتمع در بخش صادرات صورت گرفته است و به بالاترین سود از زمان بهره‌برداری رسیده است.
وی ادامه داد: این شرکت در سال ۹۸ در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور قرار گرفت و این امر بدون تکیه بر توان و تخصص کارکنان خود قابل دستیابی نبود. این افتخاری بزرگ به عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه‌ی عرضه‌کننده بخش خصوصی در تولید انواع میلگرد شاخه و کلاف صنعتی و ساختمانی کشور است.سپس وی به برنامه‌ها و کارهای در پیش رو اشاره کرد. انتقال پساب، احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و طرح توسعه ذوب و ریخته‌گری از جمله‌ی این برنامه‌ها است. همچنین او اضافه کرد: تامین سرمایه مورد نیاز اجرای این طرح‌ها در مجمع عمومی فوق‌العاده فروردین ماه سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۵۰ درصد از محل آورده‌های نقدی، سود انباشته و مطالبات دریافتی سهامداران به تصویب رسید.

خوروش با بیان اینکه، مجتمع فولاد کویر در سال ۹۸ بیش از ۸۶۲ هزار تن انواع محصول تولید داشته است که در قیاس با سال گذشته ۳۹ درصد رشد داشته است، ادامه داد: در سال ۹۸ مجموع تولید محصولات شاخه و کلاف کشور بالغ بر ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده است که ۱۰.۴ درصد این میزان در مجتمع فولاد کویر تولید شده و این نسبت در سال ۹۷، ۸ درصد بوده است.

او ظرفیت تولید فعلی مجتمع فولاد کویر را ۹۰۰ هزار تن در سال توصیف کرد و افزود: بر اساس پروژه انعطاف‌پذیر شرکت، نقطه هدف ما برای سال ۹۹ حد اقل دستیابی به همین میزان تولید تعیین شده است و اگر شرایط بازار آماده باشد می‌توانیم به تولیدی معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسیم.
حمیدرضا خوروش، تصریح کرد: مجموع صادرات میلگرد ایران در سال ۹۸ برابر با دو میلیون و ۲۳۳ هزار تن بوده است که ۱۸ درصد از کل این میزان، سهم شرکت فولاد کویر است و این نسبت در سال ۹۷ برابر با ۵.۲ درصد بوده است.
خوروش درآمدهای عملیاتی مجتمع فولاد کویر در سال ۹۸ را ۹۰۶ هزار تن فروش انواع محصولات برابر با مبلغ ۴۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال ذکر کرد و ادامه داد: این میزان در قیاس با سال ۹۷ از نظر مقداری ۴۲ درصد و از نظر ریالی ۷۹ درصد رشد داشته است. همچنین اندازه‌ی صادرات مجتمع نسبت به مجموع فروش آن در سال ۹۸ معادل ۴۶ درصد بوده است که نسبت به سال ۹۷، ۳۶۳ درصد افزایش داشته است.
همچنین او اظهار داشت که این شرکت در سال ۹۸ به سود خالصی بالغ بر ۴ هزار و ۶۳۶ میلیارد ریال رسیده که سود هر سهم به میزان ۱۲۸۸ ریال محاسبه شده است. در پایان سال ۹۸، سرمایه شرکت شامل دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم بوده که پیرو جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده در فروردین به ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم افزایش یافته است.

او اظهار داشت که مجتمع فولاد کویر، طرح توسعه فولادسازی را به عنوان مهمترین دلیل حیاتی در برنامه دارد و مطالعات آن در سالهای گذشته انجام شده است. مطالعاتی که با هدف برآورده کردن نیازهای فعلی و آتی بازار و تولید فولادهایی با ارزش‌افزوده‌ی بالا انجام شده است. خوروش تاکید کرد که این شرکت در مسیر مسئولیت اجتماعی خود، تمام اصول و مسائل زیست‌محیطی را به بهترین نحو ممکن در طرح‌های توسعه در نظر قرار داده است و آن‌ها را رعایت می‌کند تا علاوه بر تحقق اهداف اقتصادی مجتمع، از نظر محیط زیستی نیز به عنوان یک الگو در صنعت فولاد کشور مطرح باشد. مجتمع فولاد کویر، پروژه احداث پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کشور را در دستور کار دارد تا به هدف حفاظت از منابع آب دست یابد. این مجتمع برای تامین آب مورد نیاز صنعت خود، ۹۰ لیتر بر ثانیه پساب فاضلاب شهری کاشان را خریداری کرده است و با راه‌اندازه تصفیه‌خانه، این آب را در چرخه‌ی تولید خود مورد استفاده قرار می‌دهد. مجتمع فولاد  کویر با تاکید بر بومی سازی تکنولئوژی و دانش احداث تصفیه‌خانه، بیش از ۶۵ درصد از این طرح را بومی‌سازی کرده است.

خوروش با بیان اینکه پروژه ذوب مجتمع فولاد کویر با هدف تولید ۷۰۰ نوع گرید فولاد از خانواده فولادهای SBQ و ساختمانی با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا آغاز شده است، ابراز امیدواری کرد که با به سرانجام رسیدن این پروژه، به ظرفیتی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بیلت و بلوم با استفاده از آهن اسفنجی و قراضه آهن برسیم. این پروژه قابلیت افزایش ظرفیت تا ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تن را نیز داراست.

خوروش ادامه داد: مجتمع فولاد کویر امروز ناوگان حمل بار با ۱۰۰ کشنده را دارد و در آینده‌ای نزدیک به شبکه‌ی ریلی کشور نیز متصل خواهد شد. او مهم‌ترین دستاوردهای مجتمع فولاد کویر در سال ۹۸ را اینگونه برشمرد:

۱. واحد نمونه صنعتی استان أصفهان
۲. اخذ استاندارد IATF بعنوان اولین شرکت خصوصی دریافت‌کننده این استاندارد در کشور
۳. کارفرمای سلامت محو
۴. قرار گرفتن در جمع ۱۰۰ شرکت برتر کشور و واحد برتر فنی و مهندسی استان
او همچنین ابراز امیدواری کرد که با تلاش کارکنان این مجتمع، قرار گرفتن نام مجتمع فولاد کویر در لیست ۱۰ شرکت برتر کشور را شاهد باشیم.

آهنکده تولید کننده‌ی محتوا‍